Nazywam się Maria Szymała. Dorastałam w rodzinie artystów muzyków i pedagogów. Wrażliwość na sztuki piękne kształtowana była od najmłodszych lat. Pomimo korzeni muzycznych, wybrałam sztuki plastyczne, a moim pierwszym mistrzem stał się mój dziadek – malarz amator. Kształciłam się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach i na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Filia w Cieszynie). Ukończyłam malarstwo sztalugowe, jednak dziedziną, która od zawsze intrygowała mnie najbardziej, był rysunek.

Przez lata studiowania i doświadczeń moja twórczość ewoluowała. Rysunek, czasem w sposób subtelny, czasem agresywny przeobraża się w plamę malarską, stawiając obie dziedziny na równi. Kolor pojawia się już rzadko i ukradkiem. Z ceramiką pierwszy raz zetknęłam się w roku 2010, odbywając staż na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Brzegu. Zgłębiając tajniki tej materii powoli się w niej zakochiwałam, czerpiąc jednocześnie satysfakcję z pracy z osobami niepełnosprawnymi i dziećmi z pobliskiej szkoły, które często odwiedzały Warsztaty.

Moja ceramika, w przeciwieństwie do rysunku, (który z zasady jest czarno-biały) cechuje się żywymi, energetycznymi kolorami. Tematem przewodnim wszystkich poszukiwań artystycznych jest człowiek i jego relacje z otoczeniem. W przedstawieniach bazuję na własnym doświadczeniu, inspirację czerpiąc z życia. W moich pracach łatwo da się zauważyć, że tak naprawdę wszystkie dziedziny, w których wyrażam siebie, przenikają się nawzajem, czerpiąc od siebie i uzupełniając się…

W pracowni powstają między innymi:

pracownia-1

Picasso powiedział: „Wszystko, co potrafisz sobie wyobrazić, istnieje naprawdę”. Idąc za tymi słowami stworzyłam miejsce, o jakim zawsze marzyłam – otwartą pracownię artystyczną o profilu ceramicznym i rysunkowym. Miejsce niezwykłe, ponieważ mieści się w samym sercu wielkiego ogrodu, na parterze mojego domu. Jest idealnie, ponieważ by tworzyć, nie muszę ograniczać siebie,

ani nikogo do zamknięcia w czterech ścianach. Przy pięknej pogodzie, po prostu można wyjść na zewnątrz i tam realizować swoją wizję… Jest też kuchnia i różany taras, gdzie zaczerpniesz oddechu ze świeżo zaparzoną kawą… Przyjść tutaj może każdy. Bez żadnych ograniczeń wiekowych i bez względu na stopień zaawansowania. Zdrowy i niepełnosprawny.

Każdy, kto chce obcować ze sztuką, uczyć się nowych rzeczy, doskonalić swój warsztat,  czy wyciszyć się, odpocząć od zgiełku codzienności. Pracownia wyposażona jest w niezbędny sprzęt do wytwarzania ceramiki, m.in. piec, koło garncarskie, glinę i szkliwa oraz 3 sztalugi studyjne i wszelkie materiały rysunkowe.